Rozwój osobisty – co trzeba o nim wiedzieć?

Rozwój osobisty – co trzeba o nim wiedzieć?

Żyjemy w czasach, w których bardzo dużą wartość posiada pieniądz, a człowiek ciągle dąży do nieustannego gromadzenia wszelkich dóbr materialnych. W tym natłoku zdarzeń często zapominamy o najważniejszej wartości, którą mamy – siebie. Człowiek to coś najcenniejszego, czego nie da się kupić. Dlatego tak ważny jest samorozwój i dążenie do ulepszania się w każdym aspekcie, każdego dnia.

Co warto wiedzieć o rozwoju osobistym i zawodowym?

Rozwój osobisty najprościej mówiąc, jest procesem, który opiera się przede wszystkim na zarządzaniu sobą. Celem tego procesu jest nabycie intelektualnych, zawodowych i społecznych umiejętności, które zawsze były i będą przydatne. W przeciwieństwie do rozwoju zawodowego rozwój osobisty trwa przez całe życie i to właśnie on wpływa głównie na jakość naszego życia i na to, kim jesteśmy.

Jak rozwijać swoje kompetencje?

Kiedy już wiemy, czym jest popularny rozwój osobisty, możemy skupić się na tym, jak poprawić jakość naszego życia, poprzez rozwój samego siebie. Istotą rozwoju osobistego jest to, aby przekuwać teorię w praktykę. Skupiamy się na zdobyciu lub rozwoju umiejętności, które mogą wprowadzić do życia wiele dobrego. Kwestia tego, jakie będą to umiejętności, jest indywidualna dla każdego człowieka, jednak uniwersalnymi sposobami rozwoju osobistego mogą być:

  • Odnalezienie autorytetu (mentora),
  • Nauka języka obcego,
  • Opanowanie nowej umiejętności np. gry na gitarze,
  • Działalność charytatywna,
  • Regularna aktywność fizyczna.

To tylko nieliczne z wielu rzeczy, które można dodać do list rozwoju osobistego. Najważniejsze jest to, aby starać się ciągle przekraczać swoje bariery i być lepszym człowiekiem niż dnia poprzedniego. Próbujmy rzeczy, których wcześniej się baliśmy – to szybka droga do samorozwoju.