Czy oglądanie telewizji wpływa negatywnie na dzieci?

Czy oglądanie telewizji wpływa negatywnie na dzieci?

Obecnie dzieci spędzają mnóstwo czasu przed telewizorem. Bajki, programy rozrywkowe, czy gry na konsolach to główne powody długiego przesiadywania przez migoczącym ekranem. Wiele razy zapewne słyszeliśmy, że długi czas przed telewizją to problemy z podzielnością uwagi, oczami, a także ADHD. Co jednak na to nauka?

Odpowiedź znajdziemy w czasopiśmie Psychological Science. Naukowcy pod lupę wzięli poprzednie badania, które wskazywały na wpływ spędzania znacznej ilości czasu przed telewizorem na problemy z uwagą. Media bardzo szybko chwyciły temat i z pozornie niewinnych i niepotwierdzonych badań niemal cały świat usłyszał o szkodliwości telewizji u dzieci.

Czy telewizja szkodzi małym dzieciom?

Jak się jednak okazuje, wyniki poprzedniego badania nie zostały potwierdzone. Nie zostało stwierdzone, że istnieją pewne dowody na to, że telewizja bezpośrednio przyczynia siędo problemów z uwagą lub powstania ADHD.

Jak do każdych badań, również i do tych należy podchodzić z dużą dozą ostrożności – tym bardziej że wyniki nie zostały potwierdzone. To duża ulga dla rodziców, którzy pozwalają swoim dzieciom spędzać wolne chwile przed ekranem.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przy użyciu analizy regresji. Ta metoda polega na zadawaniu pytań w setkach różnych wersji, aby ustalić, czy odpowiedzi udzielone przez uczestników są takie same.

Wyniki badań

Stworzono 848 dokładnych analiz, które odpowiadały na pytanie, czy oglądanie telewizji w młodym wieku ma wpływ na rozwój ADHD oraz pomniejszenie koncentracji. Jak się okazuje, większość wyników nie wykazała związku z powyższymi zjawiskami. Dwa różne badania przeprowadzane w tym samym celu dały dwa przeciwne wyniki. Należy więc podchodzić do tego z dystansem, a w przypadku oglądania telewizji u małych dzieci – zachować umiar.

Źródło: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0956797620971650