Pierwszy przypadek zarażenia wirusem H3N8 w Chinach

Pierwszy przypadek zarażenia wirusem H3N8 w Chinach

H3N8 to nowy szczep ptasiej grypy – chińska państwowa komisja zdrowia podała do ogólnej informacji, iż u kilkuletniego chłopca wykryty został pierwszy na świecie przypadek zarażenia człowieka tym konkretnym szczepem ptasiej grypy.

Niskie ryzyko ewentualnej epidemii.

Ptasia grypa od lat wywołuje strach u wielu ludzi, a szczególnie tych, którzy związani są z przemysłem drobiowym. Od lat jednak nie odnotowywano znacznej ilości przypadków zakażenia żadnym szczepem wirusa ptasiej grypy, a jak zapewniają chińskie władze – ryzyko wystąpienia ewentualnej epidemii oceniane jest jako niezwykle niskie, wręcz nieprawdopodobne. H3N8 nie jest w stanie skutecznie zarażać ludzi. Stan chłopca zarażonego wirusem H3N8 określany jest jako stabilny. H3N8 był wcześniej wykryty u takich zwierząt, jak konie, psy, ptaki oraz foki. Jest więc wielce prawdopodobne, że chłopiec mógł zarazić się od kur, które hodowane były w domowym gospodarstwie.

Ptasia grypa w Chinach ma się dobrze.

Biorąc pod uwagę ogromną wielkość przemysłu drobiowego w Chinach oraz fakt występowania licznych gatunków ptaków, co jakiś czas usłyszeć możemy o przypadkach zarażenia którymkolwiek z istniejących szczepów ptasiej grypy.