Bateria w laptopie – jak sprawdzić jej aktualny stan?

Bateria w laptopie – jak sprawdzić jej aktualny stan?

Akumulatory to części eksploatacyjne, które z czasem tracą swoje właściwości poprzez stopniową degradację. Po latach, czy nawet miesiącach użytkowania możemy więc zauważyć, że bateria w naszym laptopie znacznie ogranicza ogólny czas pracy urządzenia, a czasem – może całkowicie odmówić posłuszeństwa. Istotne jest więc regularne sprawdzanie stanu naszej baterii w laptopie – pozwoli nam to dowiedzieć się, czy nasz akumulator nadaje się już do wymiany.

Kiedy bateria nadaje się do wymiany?

Zawsze wtedy, kiedy zauważyliśmy, że czas pracy urządzenia na baterii uległ znaczącemu skróceniu. Z reguły, powinniśmy zdecydować się na wymianę akumulatora w momencie, gdy jego pojemność spadła poniżej 50%. Wymiana tak ogromnie zużytego komponentu jest konieczna nie tylko po to, by móc dalej komfortowo korzystać z naszego urządzenia – dochodzą tutaj również kwestie samego bezpieczeństwa. Jeżeli akumulator jest już w znacznym stopniu zużyty, wewnątrz może wzrosnąć ciśnienie, co wytworzy efekt „spuchnięcia”. Dalsza eksploatacja takiej baterii niesie za sobą ryzyko nawet jej potencjalnego wybuchu lub uszkodzenia pozostałych podzespołów urządzenia.

Jak sprawdzić stan baterii?

Jeżeli nasz laptop pracuje na systemie operacyjnym Windows, sprawdzenie stanu baterii jest niezwykle proste. W tym celu należy uruchomić wiersz poleceń, co jest możliwe poprzez wpisanie frazy cmd w polu wyszukiwania. Po uruchomieniu wiersza poleceń wprowadzamy komendę powercfg /batteryreport. Po kilku sekundach zostaje wygenerowany szczegółowy raport dotyczący kondycji naszej baterii. Możemy również skorzystać z pomocy specjalistycznych i darmowych programów, które umożliwiają sprawdzenie stanu naszej baterii.