Jak poradzić sobie ze stresem?

Jak poradzić sobie ze stresem?

Rozwód, niespłacony kredyt lub rachunki, problemy wychowawcze, długa lista obowiązków w pracy – to tylko nieliczne przyczyny stresu, które dają nam się we znaki każdego dnia. Im wyższe natężenie stresu, tym bardziej zagraża nam on zdrowiu. Jak skutecznie sobie z nim poradzić? Okazuje się, że istnieją proste i skuteczne sposoby.

Czym jest stres?

Stresem nazywamy automatyczną odpowiedź fizjologiczną organizmu na zagrażającą nam sytuację, lub taką, która nas przerasta lub wymaga natychmiastowej reakcji. Nasz organizm pod tym względem zbytnio nie różni się od przodków – jesteśmy zaprogramowani na ucieczkę lub walkę. Objawy stresu to przyspieszone bicie serca, wzrost ciśnienia krwi, tętna, a także przyspieszony oddech i większa potliwość. Organizm przygotowuje się do stoczenia batalii i dzięki temu zwiększa swoją wydolność. Jak jednak uspokoić swoje ciało i stresować się mniej lub w ogóle w skrajnych sytuacjach?

Zacznij od diety

Niewątpliwie pierwszą wskazówką, która powoduje pogorszenie stanu organizmu, jest zła dieta. Kofeina, różne substancje pobudzę oraz nikotyna to czynniki, które potęgują stres. Jeżeli zażywamy dużą ilość takich stymulantów w ciągu dnia, to odstawienie lub chociaż ich ograniczenie znacznie wpłynie na nasz stan zdrowia i uspokoi nasze nerwy.

Aktywność fizyczna jest ważna

Do swojej codziennej rutyny należy włączyć aktywność fizyczną. To ona w dużej mierze pozwala uspokoić organizm i rozluźnić się w stresujących chwilach. Regularne ćwiczenia wpływają na ogólny poziom napięcia i podnoszą odporność na sytuacje stresowe. Dodatkowym atutem jest lepszy i głębszy sen oraz podniesienie samooceny. Już 30 minut dziennego wysiłku (nawet spaceru) może znacznie zredukować stres w naszym organizmie.

Ćwiczenia oddechowe i rozluźniające

Aby usunąć wszystkie negatywne myśli z naszej głowy, warto także stosować ćwiczenia oddechowe. Regularne ich wykonywanie ma duży wpływ na redukcje napięcia. W tym celu możemy spróbować wizualizacji – miejsca, w którym czujemy się bezpiecznie i dobrze lub medytacji prowadzonej. Doskonale sprawdzają się także ćwiczenia rozciągające, trening autogenny Schultza czy joga.

Zachowanie równowagi work-life balance

Ważnym czynnikiem, który pomoże nam się wyluzować, jest zachowanie równowagi życiowej. Spraw firmowych nigdy nie przenośmy do domu i codziennie znajdziemy czas na aktywność, wysokiej jakości jedzenie, czas z rodziną i najbliższymi. Ważna jest także odpowiednia dawka snu.