Określanie wieku psa w przeliczeniu na lata ludzkie

Określanie wieku psa w przeliczeniu na lata ludzkie

 

Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że psie lata nijak się mają do lat ludzkich. Nie każdy jednak wie, jak można prawidłowo określić wiek psa w jego przeliczeniu na lata ludzkie… i nic dziwnego, bo nawet naukowcy nie są w tej kwestii zgodni. Psy towarzyszą człowiekowi od dziesiątek tysięcy lat, lub też może od setek tysięcy – ponieważ i tutaj liczby stają się rozbieżne. Z tego też względu naukowcy prowadzą intensywne badania, chcąc między innymi w szczegółowy sposób zapoznać się z procesem starzenia się psów.

Rozmiar ma znaczenie!

Ile osób, tyle opinii. Generalnie przyjmuje się, że inaczej należy przeliczać wiek dużego psa, a inaczej wiek małego. Wynika to zwyczajnie z faktu, że małe psy cechują się stosunkowo dłuższym życiem, a te większe – niestety, krótszym.

Psie lata, a ludzkie – jak to obliczyć?

Istnieją pewne metody, dzięki którym możemy przeliczyć wiek psa. Zakładają one, by przede wszystkim zwracać uwagę na rozmiar psa. Wiek małego psa należy przemnożyć przez liczbę 5, a dużego – przez 10. Jest to jednak spore uproszczenie. Wiele osób też może zadać sobie pytanie, co w takim razie z psami średnimi i kiedy można uznać danego psa, za dużego? Tego dotychczas nie ustalono, zakładać jednak należy, że duży pies jest porównywalny wielkością do owczarka niemieckiego, średni do beagle lub border colie, a mały pies to na przykład jamnik.