Rozwijanie umiejętności miękkich

Rozwijanie umiejętności miękkich

Staranie się o pracę może być łatwiejsze, jeśli do rekrutacji podejdzie się we właściwy sposób. Czasem wystarczy dobrze zbudowane i czytelne CV, a czasem potrzebny jest właściwy, zaplanowany rozwój. Każde stanowisko ma swoje indywidualne wymagania, których zazwyczaj w łatwy sposób da się nauczyć; może to być programowanie, grafika komputerowa lub znajomość systemów używanych w gastronomii. Większy problem rodzi się, gdy niezbędne są dobrze rozwinięte umiejętności miękkie. Nie każdy człowiek rodzi się z wyjątkową zdolnością do negocjacji czy zarządzania zespołem. Dlatego w jaki sposób dobrze jest podejść do rozwoju umiejętności miękkich i które są najbardziej potrzebne w obecnych czasach?

Do kompetencji miękkich zalicza się między innymi: radzenie sobie w stresujących sytuacjach, łatwość w motywowaniu zespołu do pracy, logiczne i kreatywne myślenie. Umiejętności można byłoby wymienić naprawdę sporo, natomiast warto się skupić na tym, jak je rozwijać i pielęgnować, aby były widoczne dla pracodawców.

Rozwijanie umiejętności miękkich

Dla osób, które chciałyby polepszyć swoje kompetencje miękkie w sposób właściwy i przynoszący efekt, istnieje naprawdę wiele możliwości. Warto zacząć od spisania na kartce umiejętności, które przydadzą się w życiu oraz wykonywanym zawodzie; może to być doskonałe zarządzanie czasem lub łatwość w nawiązywaniu relacji z klientem. Tańszy sposób poszerzania granic możliwości to książki oraz darmowe bazy wiedzy udostępnianie przez specjalistów: webinary, e-booki, materiały video. Internet daje ogromne możliwości rozwoju; należy dobrze szukać i obserwować ludzi z wiedzą na temat umiejętności, którą chce się rozwinąć. Droższą metodą pozyskiwania kompetencji są warsztaty, na których pracuje się w grupach i wspólnie omawia problemy czy też możliwości. Oczywiście wszystko przebiega pod okiem trenera.

Czy kompetencje miękkie są przydatne podczas rekrutacji?

Oczywiście, że tak. Nawet starając się o pracę zdalną, należy pokazać swoje kompetencje z jak najlepszej perspektywy. Niestety ciężko jest zweryfikować poziom danej umiejętności oraz ocenić ją subiektywnie. To główny powód, dla którego warto posiadać certyfikaty udziału w szkoleniach oraz warsztatach.