Jak wybrać właściwy zawód i ścieżkę kariery?

Jak wybrać właściwy zawód i ścieżkę kariery?

Każdy z nas pragnie mieć dobre stanowisko i jasno określony cel jeżeli chodzi o ścieżkę kariery. Niestety w większości przypadków jest tak, że nie wiemy, w którym kierunku podążać i co tak naprawdę jest naszym powołaniem. Jeżeli tez jesteś w takiej sytuacji, to nie martw się. Tylko garstka już od małego wie, że chce zostać np. lekarzem lub strażakiem. Inni muszą stanąć twarzą w twarz ze swoimi ambicjami i dylematami, aby dojść do słusznego rozwiązania.

Pierwsza praca – początek ścieżki zawodowej

Studia oraz okres po ich zakończeniu to idealny czas, aby znaleźć swoją pierwszą pracę. Wówczas poznajemy wartość pieniądza, doceniamy to co mamy i jesteśmy w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Nie musimy jednak od razu wybierać aktywności zawodowej, z którą będziemy łączyli resztę życia. Pierwsza praca może jednak nauczyć nas pracowitości i szacunku do pieniądza.

Jeżeli mniej więcej wiemy, co chcemy w życiu robić to bardzo dobrym pomysłem, jest poszukanie stażu lub praktyk w zawodzie. Wówczas możemy poznać obowiązki na danym stanowisku i zadecydować, czy faktycznie jest to praca dla nas.

Jeżeli kompletnie nie mamy pojęcia, co chcielibyśmy robić, to warto wykonać test kompetencji zawodowych. Rozwiązując go, będziemy mieli odpowiedź, jaki tryb i rodzaj pracy jest zgodny z naszymi upodobaniami i charakterem.

Warto także próbować pracy w różnych branżach. Wtedy nie dość, że zarabiamy na swoje utrzymanie, to także przekonujemy się o tym, jakie czynności lubimy wykonywać. Możesz także przeglądać oferty na stanowiska juniorskie, co da Ci zazwyczaj możliwość współpracy z różnymi działami firmy – być może dzięki temu odkryjesz swoje powołanie.

Określenie celów i zdobycie wymarzonej pracy – do czego dążysz w pracy?

Przed poszukiwaniem i podjęciem się pracy warto także określić, jakie są nasze wymagania i cele. W czym jesteśmy dobrzy, co potrafimy robić i w czym czujemy się najlepiej. Ułóżmy sobie w głowie plan idealnego dnia w pracy i na tej podstawie szukajmy stanowisk, które najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom.