Bezpieczeństwo w internecie- od czego zacząć?

Bezpieczeństwo w internecie- od czego zacząć?

Sieć nie należy do najbezpieczniejszych miejsc. Każdego dnia przeczytać można artykuł lub obejrzeć wiadomości dotyczące oszustw lub kradzieży, które miały miejsce w internecie. Szczególnie w dzisiejszych czasach wyjątkowo ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo i ochronę danych osobowych. Czasem wystarczy dołączenie do nieznanej sieci, aby haker ukradł login i hasło do banku. Zrobienie przelewu z konta i wyczyszczenie go do zera to naprawdę nic trudnego dla cyberprzestępców. W jaki sposób chronić siebie oraz własne dane przed kradzieżą? 

Weryfikacja dwuetapowa

Silne hasło to nie wszystko. Używając dużej litery, cyfr i znaków specjalnych podczas tworzenia hasła, utrudnia się włamanie na konto stworzone w sieci, ale nie wyklucza się go całkowicie. I tutaj właśnie pojawia się temat weryfikacji dwuetapowej. Powinna ona być włączona dosłownie w każdym możliwym miejscu. Taki sposób uzyskania dostępu do konta wykorzystać można za pomocą funkcji sms, wiadomości głosowej, a nawet aplikacji stworzonej przez Google. Klucze tego typu wspierane są przez Facebook’a, Gmail’a, a nawet YouTube’a.

Wiadomości tylko od zaufanych nadawców

Czasem zdarza się sytuacja, w której do wirtualnej skrzynki pocztowej trafi dziwny mail. Zazwyczaj o treści zachęcającej do kliknięcia lub podjęcia innego działania poprzez załączony link. Jeśli nie pochodzi ze znanego źródła oraz treść w nim zawarta mało ma wspólnego z prawdą, to bezsprzecznie należy zablokować odbiorcę i pominąć dalsze czytanie wiadomości.

Blokowanie komputera

Niezależnie od miejsca pracy oraz używanego sprzętu, po skończonych działaniach w sieci, należy zawsze wylogować się z platform internetowych oraz zablokować komputer lub inne urządzenie mobilne.

Dobre oprogramowanie antywirusowe

Zdaniem wielu informatyków taki program to podstawa pracy z siecią. I mają oczywiście oni rację. Oprogramowanie nie uchroni całkowicie przed każdym niebezpieczeństwem czekającym w internecie. Natomiast na pewno sprawi, że użytkownik poczuje się o wiele bezpieczniej. Cena antywirusa to około 250 złotych rocznie. Jest to tyle, ile zazwyczaj wydaje się na kawę w przeciągu miesiąca podczas podróży do biura.

Reasumując; dobrze jest być bezpiecznym w sieci. Istnieje szereg możliwości, które wpływają na komfort korzystania z internetu, mając to na uwadze, warto przeczytać o bezpiecznych płatnościach w internecie. Szczególnie w czasach stale rosnącej popularności sklepów internetowych.