Jak uchronić poufne dane przed wyciekiem?

Jak uchronić poufne dane przed wyciekiem?

Żyjemy w czasach, w których tak naprawdę ciężko zadbać o swoją prywatność. W dobie rozwijających się social – media, jesteśmy bombardowani codziennymi faktami z życia naszych znajomych, rodziny, przyjaciół. Niejednokrotnie i sami odczuwaliśmy pokusę, by pokazać szczegóły naszego życia innym. Jest to jednak dobrowolne przyzwolenie na pozbawienie się swoistej prywatności, co jednak możemy zrobić, by uchronić się przed niechcianym wyciekiem informacji?

Zabezpieczenie dysków twardych oraz urządzeń mobilnych.

Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku, gdy planujemy sprzedać lub oddać używany przez nas smartfon, lub dysk twardy. Niewiele osób wie, że zwyczajnie przywrócenie ustawień fabrycznych w telefonie nie powoduje, iż zapisanych uprzednio danych nie da się odzyskać. Wręcz przeciwnie, istnieje wiele darmowych programów, które taką opcję oferują – nie trzeba przy tym posiadać specjalistycznych umiejętności, zazwyczaj wystarczy podłączyć telefon do komputera i wybrać odpowiednią opcję w zainstalowanym programie. Przywrócenie zdjęć, kontaktów czy sms-ów jest więc kwestią kilkunastu minut. Należy o tym pamiętać, gdy planujemy sprzedać jakiekolwiek urządzenie, na którym zapisywaliśmy poufne dane. W internecie dostępnych jest wiele poradników, w których poruszany jest temat zabezpieczenia dysków oraz telefonów przed ich sprzedażą.

Silne hasła to podstawa.

Odpowiednio mocne hasło to takie, które składa się z wielu znaków, w tym dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Większość popularnych przeglądarek, podczas zakładania konta, automatycznie generuje hasło, które może zostać przypisane do konta. Warto z takiej opcji skorzystać. Jeżeli jednak chcemy polegać tylko i wyłącznie na naszej pamięci, a przy tym nie zapisywać haseł na urządzeniu, pamiętajmy o tym, by spełniało one wspomniane wyżej wymogi. Nie jest również tajemnicą, iż bardzo często dochodzi do wycieków baz danych, a więc i danych użytkowników. Nigdy więc nie używajmy tego samego hasła w różnych serwisach internetowych.