Bezpieczeństwo w internecie – o czym powinniśmy pamiętać?

Bezpieczeństwo w internecie – o czym powinniśmy pamiętać?

Przeciętny użytkownik internetu nie zdaje sobie nawet sprawy z zagrożeń, jakie czyhać mogą na niego podczas beztroskiego przeglądania stron, otwierania wiadomości e-mail czy załatwiania ważnych spraw. O ile postęp technologiczny – a więc rozwój internetu – zapewnił nam niezliczoną wręcz ilość udogodnień, tak nie znaczy, że nie jest pozbawiony niebezpieczeństw. Natura nie znosi próżni i potrafi się adaptować – tak jak kiedyś nietrudno było paść ofiarą rabunku, trafiając do szemranej dzielnicy, tak i nie zawsze jesteśmy bezpieczni podczas poruszania się w sieci. O czym więc powinniśmy pamiętać?

Hasło.

Proste hasło można porównać do pozostawienia otwartych drzwi naszego domu i jednoczesnego wyjechania na dłuższe wakacje. Data urodzin, imię dziecka czy kombinacja najprostszych cyfr mogą okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem.

Aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego.

Równie istotne jest to, by nasz program antywirusowy, jak i system operacyjny były regularnie aktualizowane. Wirusy komputerowe, jak i te, którymi zarazić się możemy w prawdziwym życiu, posiadają cechę wspólną – ewoluują. Tak jak ludzkość stale tworzy nowe leki, tak i twórcy oprogramowania wprowadzają niezbędne zmiany mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Publiczny internet.

Jeżeli to tylko możliwe – unikaj korzystania z publicznych sieci, które nie są w żaden sposób zabezpieczone.

Podejrzane strony.

Wyjątkowa okazja związana z niezwykle atrakcyjną ceną danej usługi lub przedmiotu może okazać się niczym innym, jak zwyczajnym oszustwem. Podobnie sprawa wygląda w przypadku jakichkolwiek innych stron, które wzbudzają w nas pewne wątpliwości – z tego względu, korzystajmy jedynie z zaufanych stron i źródeł.