Czy pójście na studia to zawsze dobry wybór?

Czy pójście na studia to zawsze dobry wybór?

Po ukończeniu liceum, wielu młodych ludzi zastanawia się co dalej z ich przyszłością. Mają kilka rozwiązań, ale wybór, który jest tym najlepszym i dającym im gwarancję dobrej pracy w przyszłości, jest trudny. Szczególnie w czasach, gdy społeczeństwo wywiera mocny nacisk, aby młodzi jak najszybciej wybrali swoją ścieżkę kariery i poszli na uczelnie od razu po ukończeniu szkoły średniej. Warto jest poznać plusy oraz minusy pójścia na studia, oraz wiedzieć czym powinno się kierować, podczas wyboru odpowiedniej placówki.

Kierunek studiów

Uczelnie zachęcają różnymi kierunkami studiów; od zarządzania po ekonomię z masą specjalizacji do wyboru. Natomiast przed podjęciem decyzji, warto na chwilę zatrzymać się i zadać sobie pytanie, co tak naprawdę chce się robić w życiu. Niektóre kierunki studiów można obejść ciekawymi szkoleniami, które są dużo bardziej na czasie, niż uczelnia. Szkolenia dają możliwość pracy w zawodzie, wyglądają dobrze w CV i zazwyczaj posiadają wiedzę z kilku lat zamkniętą w siedmiu dniach nauki. Oczywiście nie każdy kierunek studiów można obejść szkoleniami.

Praca

Czasem zdarzy się tak, że studenci zmuszeni do samodzielnego utrzymywania się, już na samym początku znajdą swoje powołanie lub stałą pracę. W takim wypadku można rozwijać obecną działalność i piąć się w górę, a studia zrzucić na drugi tor. Pójście na uczelnię, tylko aby zdobyć papierek, jest już niemodne. Teraz liczy się przyszłość i dobra decyzja o podjęciu pracy. Warto wiedzieć, że z badań wynika, iż 53% Polaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie.

Czas

Pójście na studia to zrezygnowanie z wolnego czasu. Wizja egzaminów, zaliczeń, a czasem pracy po nocach, aby się utrzymać, może przerazić. Oczywiście można postawić na  oszczędzanie na studiach. Natomiast jeśli pójście na studia to spełnienie marzeń, czy są one dobrze wybrane i wiadomo, że nie będzie to tylko zmarnowany czas, to czemu nie?

Wybór zawsze jest ciężki. Wybierając studia, należy liczyć się z wieloma ograniczeniami, ale rezygnując z nich, również można napotkać na swojej drodze zawodowej problemy. Wybór powinien być indywidualny. Warto rozpisać wszystkie wady i zalety na kartce. Pomoc w podjęciu decyzji można również znaleźć tutaj  Czy warto iść na studia?