Jaki kierunek studiów wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?
fot. pixabay.com

Zastanawiasz się nad kontynuowaniem nauki na uczelni wyższej, jednak nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź, w jaki sposób podjąć ostateczną decyzję.

Decyzja o wyborze kierunku studiów dość często spędza sen z powiek wielu maturzystom. Jest to bowiem dość znaczący krok, jaki postawić należy w kierunku przyszłej kariery. Jeśli i Ty nie jesteś do końca przekonany, co do kierunku jaki chcesz wybrać, mamy dla Ciebie krótki poradnik, który ułatwi podjęcie decyzji.

Przeanalizuj swoje mocne i słabe strony

Najlepszym sposobem na dokonanie właściwego wyboru, jest przeanalizowanie swoich mocnych i słabych stron. Dokładnie wypisz na kartce wszystkie te dziedziny, w których czujesz się mocny i zestaw je z tymi, w których nie idzie Ci najlepiej. Podobne zestawienie zrób pod względem czynności, które uwielbiasz robić, z tymi, których w przyszłości nie chciałbyś wykonywać. Taki „rachunek sumienia” pozwoli Ci na wstępne rozeznanie, w jakich kategoriach powinieneś się obracać. Ktoś, kto lub pracę z dziećmi i ma na nie świetny wpływ, powinien poszukać kierunków pedagogicznych, z kolei osoba lubiąca statystyki i zestawienia liczbowe, warto, by spróbowała swoich sił na kierunkach związanych z finansami i analityką.

Sprawdź ofertę uczelni, na której chcesz studiować

Jeśli masz już określone dwie-trzy uczelnie, na które chcesz aplikować, koniecznie dokładnie sprawdź ich ofertę. Przy każdym z kierunków jest zazwyczaj krótki lecz treściwy opis tego, co po ukończeniu studiów powinieneś umieć. To również pozwoli Ci na wyeliminowanie części kierunków, które nie pasują do Twoich upodobań, możliwości, czy cech charakteru. Być może znajdziesz jednak taki kierunek, o którym wcześniej nie miałeś pojęcia, a który idealnie współgra z Tobą i posiadaną przez Ciebie wiedzą. Nawet jeśli nie jest on zbyt popularny wśród Twoich znajomych, być może okaże się on ostatecznie strzałem w dziesiątkę.

Poproś starszych znajomych o opinię

Najlepszym źródłem wiedzy i informacji o danej uczelni oraz kierunkach są starsi znajomi, którzy są w trakcie studiów lub niedawno je ukończyli. W końcu kto, jak nie oni wiedzą najlepiej czego można doświadczyć na danym kierunku. Z pewnością ich opinie i porady pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. W celu lepszego rozeznania lepiej zapytać jednak więcej niż jedną osobę, by skonfrontować ich spostrzeżenia i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Sprawdź oferty pracy

Jednym z częściej stosowanych kryteriów wyboru studiów jest też spoglądanie przez pryzmat dostępnych na rynku miejsc pracy. Wiele osób wybiera te kierunki, które  – w ich mniemaniu – dadzą im pewne zatrudnienie i duże zarobki. Z jednej strony nie jest to dość logiczny sposób selekcji, z drugiej zaś jest on mocno ryzykowny. By uzyskać tytuł magistra potrzeba bowiem pięciu lat nauki, a w tym czasie zapotrzebowanie na rynku pracy może się znacząco zmienić. Początkowo opłacalny zawód, który uprawiała garstka osób może stać się zdecydowanie bardziej powszechny, a w efekcie nie aż tak dobrze płatny. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wybór takiego kierunku studiów, który daje nadzieje na zatrudnienie w przyszłości, ale jest też zgodny z zainteresowaniami, predyspozycjami oraz cechami charakteru. Warto więc podjąć samodzielną decyzję po dokładnej analizie, a nie pod wpływem namowy znajomych lub rodziny.

Zobacz również: Sposoby na czytelne notatki, które pomogą w nauce