Sposoby na czytelne notatki, które pomogą w nauce

Sposoby na czytelne notatki, które pomogą w nauce
fot. pixabay.com

Notatki z lekcji lub wykładów, czy też przelane na papier własne spostrzeżenia to cenne informacje, które pomogą w nauce. Większość osób to tak zwani „wzrokowcy”, dlatego tego typu zapiski są głównym źródłem wiedzy. Poprawnie i czytelnie przygotowane notatki to świetny sposób na szybkie oraz skuteczne zapamiętanie ważnych dla nas wiadomości. Sprawdź, co jest niezbędne do sporządzenia doskonałych notatek.

Odpowiedni zeszyt

Każda osoba ma inne upodobania. W zależności od własnych preferencji powinniśmy wybrać taki notatnik, który jest dla nas najlepszy. Może to być klasyczny zeszyt A5 lub jeżeli lubimy więcej przestrzeni do pisania – A4. Dobrym wyborem są również bruliony na spirali, ich główną zaletą jest bezproblemowe otwieranie. Często dobrym sposobem na zapamiętywanie są kolorowe karteczki. Podczas zakupów warto sięgać po lepszej jakości produkty. Dzięki temu unikniemy przebijania tuszu oraz innych niepotrzebnych uszkodzeń.

Kolorowe długopisy i zakreślacze

Dobrze dobrane pisaki sprawią, że zapiski będą czytelne i rzucające się w oczy. Standardowe długopisy nie powinny przebijać, ani niszczyć kartek. Dobrze aby miały zaokrąglone i łagodne końcówki. Wszelkie ważne informacje warto zaznaczać różnymi mazakami, w ten sposób wyróżnimy to, na co należy zwrócić uwagę. Aby ułatwić naukę i czytelność notatek polecane są trzy kolory zakreślaczy: zielony, żółty i czerwony. Zielony oznacza przyswojone i zrozumiałe dla nas treści. Żółty kolor to rzeczy, do których powinniśmy wrócić i przećwiczyć, zaś czerwony to widomości stanowiące dla nas problem w zrozumieniu. Taki sposób działania pomoże w bieżącym rozpoznawaniu kłopotów i ułatwi proces nauki.

Czytelne pismo

Poza idealnymi akcesoriami istotny jest sposób zapisywania notatek. Ładne pismo jest kluczem do pochłaniania wiedzy z zeszytu. Czytelność pomaga w bezproblemowym zrozumieniu. Jeżeli mamy kłopot z pismem i nasze notatki zawsze stanowiły kłopot w rozczytaniu, warto postawić na litery drukowane. Dobrze jest wyróżnić większą czcionką istotne informacje, takie jak tytuły i punkty. Wykresy, schematy, tabelki oraz rysunki są świetnym środkiem na wizualizację i łatwiejsze przyswajanie.

Czytanie notatek

Częste czytanie przygotowanych wiadomości ma wpływ na szybkie zapamiętanie. Jeżeli mamy zapiski w formie karteczek warto porozwieszać je nad biurkiem. Uzyskamy do nich szybki dostęp i jednocześnie będziemy cały czas na nie zerkać. Świetnym miejscem jest także sufit lub ściana przy łóżku.