Rozwój medycyny na przestrzeni lat – wynalazki naukowe

Rozwój medycyny na przestrzeni lat – wynalazki naukowe
fot. pixabay.com

Wraz z rozwojem wielu dziedzin naukowych, nieustannie postępuje również rozwój medycyny. Dzięki niemu znacząco wydłużyła się średnia długość życia ludzi, a wiele śmiertelnych przed laty chorób obecnie udało się wyeliminować lub znaleźć na nie skuteczne rozwiązania.

Nie ma najmniejszych wątpliwość, że nieustanne badania naukowe są niezbędne w celu dalszego rozwoju medycyny. Obecne laboratoria są jednak zdecydowanie nowocześniejsze i bardziej rozbudowane od tych, którymi dysponowali naukowcy w dawnych czasach. Mimo to byli oni w stanie odkryć wiele „wynalazków medycznych”, które stosowane są obecnie.

Antybiotyki

Ponad dziewięćdziesiąt lat temu Alexander Fleming, znany bakteriolog przeprowadził eksperyment badawczy, w którym pozostawił zanieczyszczone płytki z bakteriami gronkowca. Po powrocie z wakacji oczyścił wszystkie płytki poza jedną z nich. Kilka dni później zauważył, że pojawiła się na niej pleśń, która uniemożliwiła rozwój gronkowca. Przeprowadził w związku z tym kolejny eksperyment, tym razem badając spleśniałe soki. Dzięki temu doszedł do wniosku, że pleśń, czyli grzyb z grupy Penicillium jest w stanie zapobiegać rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Spleśniały sok nazwał penicyliną, która stała się jednym z istotniejszych odkryć medycznych na przestrzeni wieków.

Powstanie pierwszej szczepionki

Niezwykle istotnym odkryciem w dziejach ludzkości są ponadto szczepionki. Pierwszą z nich w 1796 roku stworzył angielski lekarz, Edward Jenner. Na świecie panowała wówczas śmiertelna choroba, zwana ospą prawdziwą. Jenner nabawił się jednak zdecydowanie mniej groźnej ospy krowianki, która – jak zauważył – uodporniła go na ospę prawdziwą. Podobnie było w przypadku dojarek, które również chorowały na ospę krowiankę, ale nie zaraziły się jej znacznie groźniejszą wersją. Lekarz wpadł zatem na pomysł, by stworzyć zastrzyk, w którym znajdowałyby się zarazki z ospą krowianką. Dzięki temu pacjenci uzyskaliby ochronę przed ospą prawdziwą. Tak właśnie powstała pierwsza na świecie szczepionka, która zwana jest po angielsku vaccine. Jest to słowo pochodne od łacińskiego vacca, które znaczy krowa.