Czy uczenie się z kimś może nam pomóc?

Czy uczenie się z kimś może nam pomóc?

Nauka to prawdziwe wyzwanie dla wielu uczniów. Szczególnie w czasie na nauczania zdalnego, podczas którego wielu młodych ludzi wyraźnie zaznaczało, że nie może się zmotywować, a często nie widzieli nawet sensu nauki, skoro mogli spokojnie ściągać na sprawdzianach czy nie uczestniczyć w nich pod pretekstem braku internetu. Tymczasem uczenie się z kimś może uczynić ten proces znacznie przyjemniejszym.

Wspólna nauka to doskonały pretekst, żeby spotkać się ze znajomymi, przynajmniej wirtualnie. Jeśli chcesz produktywnie spędzić z kimś czas, nie znajdziesz na to lepszego sposobu. Nie musicie nawet uczyć się tego samego, ale samo robienie tego wspólnie pomoże wam pogłębić kontakty i pozbyć się nieprzyjemnego uczucia samotności. Jeśli w czasie pandemii tak jak wielu innym osobom, brakuje wam kontaktu z innymi ludźmi, to taka forma spotkanie będzie dla was idealna. Możecie wspólne uczenie się zorganizować przez kamerki, nawet na Messengerze, dzięki czemu będziecie się mogli w końcu zobaczyć.

Szkoła

Ale uczenie się z kimś to przecież nie tylko spędzanie czasu, ale też produktywność. Kiedy uczymy się z kimś, czujemy się bardziej zmotywowani. Widok osoby, która skupia się na swoim zadaniu, sprawia, że czujemy, że też powinniśmy tak postępować. Do tego kiedy jesteśmy przy kimś, może być nam zwyczajnie wstyd po dwudziestu minutach zamknąć zeszyt i stwierdzić, że to i tak nic nie da i że nauczymy się na drugi termin. Dzięki obecności kogoś z zewnątrz będziemy czuli też poczucie obowiązku i chęć wywiązania się ze zobowiązania, bo w końcu już obiecaliśmy sobie, że będziemy się uczyć.

Taka forma nie jest jednak dla wszystkich. Wielu młodych ludzi deklaruje, że uczenie się z kimś ich dekoncentruje, obniża ich tempo i łatwiej się demotywują. Może to wynikać ze złego doboru towarzystwa albo z naszych własnych predyspozycji. Jeśli na co dzień najlepiej wychodzi Ci nauka samodzielnie, w pustym pokoju, bez rozpraszaczy, a nawet kogoś, kto mógłby wytłumaczyć Ci materiał, to nauka z kimś zdecydowanie nie będzie dla Ciebie. Jeśli jednak lubisz towarzystwo innych i chcesz mieć poczucie, że nie jesteś jedyną osobą, która męczy się nad zeszytami, to powinieneś spróbować uczyć się z kimś.