Skuteczne sposoby na naukę

Skuteczne sposoby na naukę

7 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA NAUKĘ

Nauka to jedno z najskuteczniejszych metod do ćwiczenia naszego mózgu. Przyswajanie wiedzy, siedzenie przez kilka, kilkanaście godzin przy książkach i zapamiętywanie słówek może być uciążliwe, a nawet nieskuteczne. Wiele uczniów, studentów, czy nawet osób, które już skończyły już szkołę, a chcą dalej się uczyć, ma problem ze skutecznym nauką.
Nauka sama w sobie jest pożyteczna i potrzebna w prawdziwym życiu. Pomaga nam radzić sobie w trudnych sytuacjach, w szybszym podejmowaniu decyzji, czy przy zwykłej rozmowie z przyjaciółmi.
Tylko jak się uczyć, by przyswajana wiedza została w naszej głowie na dłużej i by było można jej użyć w odpowiedniej chwili?
Poniżej znajduję się 7 skutecznych sposobów, które pozwolą każdemu efektywniej się uczyć.

OTWÓRZ OKNO, LUB IDŹ NA DWÓR
Świeże powietrze wpływa na nasze dobre samopoczucie, pomaga nam się dotlenić i oczyścić umysł z niepotrzebnych i irytujących myśli. Dzięki temu, że przed nauką otworzysz okno, by przewietrzyć swój pokój lub wyjdziesz na kilkuminutowy spacer, zapewnisz sobie świeży start, by skupić się następnie na naukę.

RÓB PRZEJRZYSTE NOTATKI
Czytanie książek czy oglądanie programów popularnonaukowych, lekcji przez internet pozwalają nam się czegoś nauczyć, lecz często zdarza się tak, że już po kilku dniach o wszystkim zapominamy i zajmujemy się innym tematem. Dlatego tak ważne jest robienie notatek. Według badaczy najskuteczniejszą metodą jest przepisywanie ręczne, ale jeśli nie chcemy by kartki czy segregatory zajmowały naszą przestrzeń, można użyć aplikacji do robienia notatek. W takich aplikacjach można robić notatki przejrzyste i opatrzone wykresami czy ilustracjami.

DLACZEGO CHCESZ SIĘ UCZYĆ
Nie ma nic skuteczniejszego do motywacji. Określ i zapisz wyraźnie swoje, DLACZEGO chcesz się uczyć. Może to być promocja do następnej klasy, dostanie się na wymarzone studia czy chęć uzyskania lepszej pracy, a pod tym motto, które będzie cię pchało dalej. Może to być cytat z książki lub wypowiedź sławnej osoby, ważne by ciebie zainspirowało.

BĄDŹ ZORGANIZOWANY
Zorganizowanie swojego miejsca pracy, uprzątnięcie biurka i przygotowanie wszystkich potrzebnych rzeczy do nauki, pomaga w skupieniu się. Dzięki temu, że będziesz mieć wszystko pod ręką, pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, gdzie będziesz musiał co pięć, dziesięć minut wstawać i szukać materiałów do nauki. Tak więc- uprzątnij swoje biurko, czy miejsce, w którym masz zamiar się uczyć i przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne.

ZAPLANUJ SWÓJ CZAS NAUKI
Zaplanowanie swojego dnia, czy czasu nauki, pozwoli Ci być zorganizowanych i wyznaczy Ci jasne cele na dany dzień. Zapisz, czego chcesz się uczyć, w jakim czasie i ile chcesz na dany przedmiot poświęcić czasu.

PODKREŚLANIE
Podkreślaj ważne informacje, czy słowa kluczowe, aby łatwiej je znaleźć w tekście i zapamiętać je. Podkreślanie czy zakreślenie utrwala i pomaga zapamiętać dane informację, a osoby obdarzone pamięcią wzrokową skorzystają na tym podwójnie, ponieważ zapamiętają to co zakreślili i łatwiej im odtworzyć niezbędną wiedzę podczas egzaminu.

TECHNIKA POMIDORA
Technika pomidora, czy po angielsku promodoro, polega na uczeniu się przez określony czas i robieniu sobie po tym krótkiej przerwy, np. nastaw swój stoper na 50 minut i w tym czasie się skoncentruj i ucz, bez robienia sobie przerwy w trakcie, a po upływie tych 50 minut zrób sobie 10- minutową przerwę. Po dwóch lub trzech takich sesjach zrób sobie dłuższą przerwę- 30-40- minutową, aby się zrelaksować i odprężyć.

Zmotywowanie się do nauki może być czasami problematyczne, a zapamiętanie informacji jeszcze trudniejsze, dlatego warto spróbować powyższych wskazówek, by nasza nauka była efektywniejsza.