Ergonomia, czyli prawidłowe miejsce pracy
Odpowiednio zaaranżowane stanowisko i przestrzeganie określonych zaleceń poprawi efektywność nauki. Do tego służy ergonomia pracy, czyli dostosowanie wszystkich otaczających czynników pod wygodę człowieka, tak aby otrzymać jak najwięcej korzyści. Przyniesie to nie tylko satysfakcjonujące wyniki w nauce, lecz także wpłynie na prawidłową postawę ciała.
Biurko i krzesło
Biurko stanowi przestrzeń do pracy. Powinno być na tyle duże, aby mogło pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy. Dzięki temu zapobiegniemy braku przestrzeni i nienaturalnym pozycjom ciała. Minimalne wymiary biurka to 120 cm x 70 cm. Zmieścimy na nim zeszyty, książki, podręczniki i inne akcesoria. Dobrze, aby zawierało na swoim blacie podnośnik na monitor oraz wysuwaną szufladę na klawiaturę. W ten sposób zaoszczędzone zostanie cenne miejsce.
Wygodne krzesło jest niezwykle istotne. Ważna jest regulowana wysokość siedziska oraz oparcia. W szczególności sprawdzi się to dla dorastających dzieci. Przyjmuje się, że siedzisko powinno być umieszczone na wysokości 40-50 cm od podłogi. Przy krześle niezbędne są po obu stronach łokietniki, które umożliwią prawidłową pozycję rąk oraz nagłówek, który zapobiegnie bólom szyi.
Postawa ciała przy biurku
W zależności od wzrostu biurko wraz z krzesłem powinno być odpowiednio dostosowane do potrzeb. Dla dorastających dzieci najlepiej zakupić meble z możliwością regulacji. Poza tym należy zadbać o prawidłową pozycję ciała. Przy biurku powinniśmy siedzieć wyprostowani, oparci o krzesło oraz z uniesioną głową. Proste plecy i dobre ułożenie nada komfortu pracy i zmniejszy ryzyko zmęczenia. Dodatkowo unikniemy problemów z kręgosłupem i innych negatywnych skutków zdrowotnych.
Praca przy komputerze
Jeżeli podczas nauki wykorzystujemy komputer, warto wprowadzić w życie parę cennych uwag. Monitor należy ustawić w odległości 40-70 cm od oczu, a kąt patrzenia na ekran powinien mieć około 20-50 stopni. Oznacza to, że ułożenie komputera jest niezwykle ważne podczas ciągłego użytku. Nieodpowiednia odległość może przyczynić się do wady wzroku, bólu głowy oraz karku.
Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy
Prawidłowe oświetlenie biurka zapobiegnie zbyt dużemu wytężeniu pracy wzroku. Lampka powinna być ustawiona w górnym rogu po przeciwnej stronie ręki, którą piszemy. Dobrze mieć także naturalne światło, dlatego w miarę możliwości warto ustawić biurko przy ścianie z oknem.