Ile godzin dziennie powinno się uczyć?
Człowiek uczy się całe życie – to powiedzenie nigdy nie przestanie być aktualne. Rozwijać swoją wiedzę można bowiem nie tylko w wieku szkolnym, ale też będąc osobą dorosłą. Ile jednak powinna trwać nauka w ciągu dnia? Sprawdź.
Jak długo powinna trwać nauka dzieci?
Dość często słyszy się, że dzieci – zwłaszcza te w wieku wczesnoszkolnym – przeładowane są materiałem do przerobienia. Sześć godzin nauki w szkole plus dodatkowe dwie-trzy w domu to z reguły zbyt wiele, by mogły być w pełni efektywne. Małe dzieci potrzebują też bowiem czasu na zabawę oraz aktywność fizyczną, która jest równie istotna, co poszerzanie wiedzy.
Małe dzieci nie są bowiem w stanie być w pełni skoncentrowane na przyswajaniu wiedzy przez niemal cały dzień i dość często dekoncentrują je różne czynniki zewnętrzne. Dlatego też nie powinny one mieć zbyt wielu prac domowych. Oczywiście regularna nauka (także w domu) jest ważna, jednak należy znaleźć „złoty środek” pomiędzy edukacją a beztroskim dzieciństwem, pozbawionym nadmiernej presji, obowiązków i nakazów.
Ile powinni uczyć się nastolatkowie i dorośli?
Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób w wieku licealnym, czy dorosłych. Są oni z reguły bardziej skoncentrowani na konkretnym zadaniu i efektywniej potrafią wykorzystać czas. Mimo to nauka nie powinna trwać przez więcej niż osiem godzin w ciągu dnia. Z reguły pierwsze pół godziny jest bardzo słabo efektywne, bowiem należy przestawić myślenie, na nieco bardziej „pracowity” tryb.
Najlepiej przyswaja się wiedzę w trakcie drugiej, trzeciej oraz czwartej godziny nauki. Wówczas mózg pracuje na pełnych obrotach i zapisuje najwięcej treści. Z każdą kolejną godziną wydajność jednak spada, a po upływie sześciu-siedmiu godzin nauki trudno o zapamiętywanie kolejnych informacji. Warto zatem robić sobie przerwy na „oczyszczenie głowy” i w miarę możliwości rozłożyć sobie materiał do nauki na kilka dni.