Jak czytać szybciej? Poznaj sekret mistrzów
Mimo wszechobecnej technologii i popularnego otrzymywania treści drogą audio lub video czytanie nie przestaje być podstawową umiejętnością w przypadku procesu uczenia się oraz przyswajania informacji. Jest to podstawowy element, który bywa czasochłonny, ale jest niezbędny. Każdy chciałby czytać szybciej. Czy da się tego dokonać? Jak zacząć czytać szybciej?
Weź wskaźnik
Pierwszą radą, która dzisiaj przedstawimy, jest to, aby wyeliminować zjawisko, jakim jest regresja. To nawyk powracania do wcześniej przeczytanego fragmentu, który zwykle nie powoduje większego zrozumienia tekstu, a jedynie wybija z rytmu i bardzo spowalnia tempo czytania.
Regresję łatwo można pokonać za pomocą wskaźnika (może być nim nawet długopis). Będzie on nie tylko służył do tego, aby nie wracać do przeczytanego tekstu, lecz też pomoże wyznaczyć tempo czytania. Już za pomocą tego triku zwiększysz poziom czytania dwukrotnie!
Nie czytaj na głos
Kolejną barierą, która znacznie przyczynia się do spowalniania czytania to fonetyzacja. To nic innego jak czytanie w myślach słów. Spotykamy się także z artykulacją, czyli poruszaniem ust podczas czytania. Bardzo szybką metodą na eliminację tych dwóch zjawisk jest jednoczesne czytanie i wymienianie kolejno liter alfabetu lub licznie od 1 do 10.
Skoncentruj się!
Niski poziom koncentracji to również duży wróg szybkiego czytania. Bardzo ważne jest nabycie umiejętności skupiania uwagi, która będzie potrzebna nie tylko podczas czytania, ale w innych życiowych czynnościach. Warto także wyeliminować wszystkie „rozpraszacze” jak powiadomienia w telefonie, telewizor, radio itp.
Wypracuj nawyk codziennego czytania
Warto wypracować nawyk codziennego czytania, by wszedł w krew. Jednym ze sposobów, aby się to udało, może być metoda małych kroków. Zamiast planowania przeczytania 10 książek w miesiąc, zmotywujmy się do czytania 10,20, a następnie 30 stron dziennie. Z czasem może być to 50 lub 100 stron.