Sygnalizacja świetlna kierowana przez sztuczną inteligencję.
Sygnalizacja świetlna kierowana przez sztuczną inteligencję.
Sygnalizacja świetlna to niezwykle ważny element, który w znacznym stopniu wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym – nie tylko dla kierowców, ale i dla pieszych. Najpewniej jednak byliśmy nieraz świadkami sytuacji, kiedy to oczekiwaliśmy momentu, aż zapali się nam „zielone”. Przed nami pusta droga, zero ruchu, chcąc jednak przestrzegać przepisów, cierpliwie czekamy. Sygnalizacja świetlna jest wynalazkiem wspaniałym, choć ogromnie już przestarzałym. Z tego też względu, ruszyły eksperymenty nad sygnalizacją świetlną, która miałaby być kierowana przez… sztuczną inteligencję.
Większe bezpieczeństwo, płynniejszy ruch.
Badania nad sztuczną inteligencją, która miałaby kierować ruchem drogowym, rozpoczęły się w Niemczech. Cały projekt finansowany jest przez Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Dotychczas przeprowadzone eksperymenty potwierdziły, iż sztuczna inteligencja w znacznym stopniu może wpłynąć na zwiększenie się wydajności kierowania przepływem ruchu drogowego i to aż o kilkadziesiąt procent.
Jak to działa?
Naukowcy, po wprowadzeniu do oprogramowania komputerowego takich danych, jak liczba oczekujących na zielone światło pojazdów, czas oczekiwania, prędkość pojazdów otrzymywali najróżniejsze scenariusze zdarzeń, które generowane były przez program. Eksperymenty dowiodły, iż w znacznej większości przypadków, sztuczna inteligencja była w stanie usprawnić płynność ruchu drogowego i tym samym skrócić czas oczekiwania na zielone światło.
W coraz to innych dziedzinach sztuczna inteligencja zastępuje człowieka, jest ona bardziej wydajna, opłacalna. Dlatego świat potrzebuje programistów, którzy będą potrafili stworzyć odpowiedni kod. Bo nawet najbardziej nowoczesna technologia bez ingerencji człowieka nie da rady, to człowiek musi ją stworzyć.