Kolejna faza przygotowań kosmicznego teleskopu Jamesa Webba.
Kolejna faza przygotowań kosmicznego teleskopu Jamesa Webba.
Teleskop kosmiczny Jamesa Webba, którego budowa trwała od roku 2007 do 2021. 25 grudnia został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną, a po miesiącu dotarł do miejsca docelowego. Miejscem tym jest L2, a więc drugi punkt Lagrange. Teleskop wciąż jednak jest w fazie przygotowań, mowa tu przede wszystkim o żmudnym procesie dostrajania zwierciadeł, co pozwoli badaczom uzyskać ostre obrazy.
Przygotowania do obserwacji kosmosu.
Według informacji podanych przez NASA, przygotowanie teleskopu do obserwacji kosmosu potrwa około trzech miesięcy. Już teraz zaczęły się prace nad pierwszym etapem przygotowań, a sam teleskop odebrał już pewien sygnał. Sygnałem tym było światło gwiazd. Naukowcy nadzorujący projekt teleskopu Jamesa Webba są dobrej myśli. By zapewnić powodzenie misji, przed startem rakiety z teleskopem wybudowany został model teleskopu w o wiele mniejszej skali, który umożliwił badaczom wstępne ustawienie zwierciadeł w taki sposób, w jaki ustawione mają zostać w rzeczywistym teleskopie w przestrzeni kosmicznej.
James Webb – kim był i dlaczego NASA nazwała jego imieniem teleskop?
James Webb miał znaczący wpływ na przebieg misji Apollo – a więc misji na księżyc. Webb pełnił znaczącą funkcję w NASA, był tam bowiem administratorem. To właśnie podczas kadencji Webba w NASA, organizacja ta niezwykle się rozwinęła, realizując pomyślnie nie tylko słynną misję Apollo, ale również wiele innych misji w przestrzeń kosmiczną. Nadanie nowemu teleskopowi imienia Jamesa Webba uargumentowane zostało faktem, iż miał on ogromny wpływ nie tylko na rozwój NASA, ale przede wszystkim na poznawanie przestrzeni kosmicznej.