Sposób na zużyte baterie
Wymieniając baterie na nowe, powstaje problem oraz pytanie- co zrobić ze starymi, niedziałającymi już egzemplarzami? Nie trzeba być bardzo oczytanym człowiekiem, aby wiedzieć, iż nie można wyrzucić ich ot, tak do kosza na śmieci. Wybranie złego miejsca na pozbycie się zużytych baterii może mieć nieprzyjemne skutki. Co więc z nimi zrobić?
Zużyte baterie powinny trafić do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Takie miejsce znajduje się w każdym większym mieście i łatwo znaleźć jego adres w internecie. Przyniesione baterie poddane zostaną utylizacji lub recyklingowi, ponieważ podlegają one procesowi racjonalnego gospodarowania- ich niektóre części można wykorzystać ponownie. Jeśli w danej miejscowości nie ma punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, to z pomocą przychodzą pojemniki oznaczone w specjalny sposób, służące do wyrzucania baterii. Znaleźć je można w wielu państwowych placówkach takich jak: szkoły, biblioteki, domy kultury.
Dlaczego baterie są niebezpieczne?
Głównym powodem uznawania baterii oraz akumulatorów za odpady niebezpieczne są metale ciężkie wykorzystywane podczas ich produkcji. Do najczęściej spotykanych w fabrykach substancji zaliczyć można: rtęć, kadm, ołów cynk i nikiel. Dostanie się metali ciężkich do wody lub gleby doprowadzić może do wielu szkód. Dla przykładu lit potrafi poważnie uszkodzić skórę, a rtęć zatruć układ oddechowy.
Warto wiedzieć, iż baterie powinno się zawsze zużywać do końca. Słaba bateria być może nie sprawdzi się przy dziecięcych zabawkach, ale pomoże przez jakiś czas działać pilotom do telewizora. Najlepszą decyzją dla bezpieczeństwa i środowiska będzie korzystanie z akumulatorów pozwalających na wielokrotne użytkowanie.