Rola pasty termoprzewodzącej i jej prawidłowa wymiana.
Rola pasty termoprzewodzącej i jej prawidłowa wymiana.
Pasta termoprzewodząca jest substancją wykorzystywaną powszechnie w elektronice. Jest to wysoki przewodnik ciepła, który skutecznie chłodzi podzespoły komputerowe, wpływając tym samym na ich cichszą oraz wydajniejszą pracę. Pasty termoprzewodzące są najczęściej spotykane w procesorach komputerowych oraz układach graficznych, te podzespoły są szczególnie narażone na pracę pod wysokim obciążeniem. A co za tym więc idzie, generowanie znacznych temperatur.
Pasta termoprzewodząca – do czego służy?
Pasta termoprzewodząca odpowiada przede wszystkim za utrzymanie prawidłowej temperatury podzespołów komputerów. Przy tym również zwiększa powierzchnie przewodzenia ciepła. Odpowiedniej jakości pasta termoprzewodząca pozwala skutecznie chłodzić konkretne podzespoły komputerowe, co przekłada się tym samym na ich większą wydajność i zwiększenie czasu eksploatacji.
Jak wymienić pastę termoprzewodzącą?
Podstawową zasadą jakichkolwiek prac z elektroniką, jest – oczywiście – jej ówczesne odłączenie do źródła zasilania. W przypadku komputerów stacjonarnych należy w zdjąć boczną obudowę. Uzyskamy tym samym dostęp do wszystkich podzespołów. W przypadku wymiany pasty na procesorze musimy wymontować jego chłodzenie. Po zdemontowaniu chłodzenia należy pozbyć się znajdującej się na procesorze starej pasty termoprzewodzącej. Do tego zadania doskonale sprawdzi się alkohol izopropylowy, jak i popularny zmywacz do paznokci Po oczyszczeniu, należy nanieść nową warstwę pasty, mając przy tym na uwadze, by nie była to zbyt duża, ani zbyt mała ilość. Istnieje wiele technik rozprowadzania pasty, można zwyczajnie wycisnąć na środek procesora pastę wielkości ziarna grochu, lub rozprowadzić cienką warstwę w kształcie litery X. Po nałożeniu pasty pozostało jedynie wszystko z powrotem zamontować.
U mnie elektroniką zajmuje się mąż. Z prądem nie ma żartów, jeden niewłaściwy ruch i można poczuć łaskotki 🙂